Vi som jobbar här

MC-Försäljare Offroad

Johan Andersson | johan@motostar.se | 0416-17575

MC-Försäljare Street

Mattias Törnquist | mattias@motostar.se | 0416-17575

Butiksansvarig

Martina Hanström | martina@motostar.se | 0416-17575

Verkstadsmottagare

Roland Thubeck | verkstad@motostar.se | 0416-17575

Verkstad, motor/service

Jesper Hagström | verkstad@motostar.se | 0416-17575

Verkstad, mekaniker

Oskar Åkesson | verkstad@motostar.se | 0416-17575

Lageransvarig

Lukas Holm | lukas@motostar.se | 0416-17575

E-handelsansvarig

Pontus Jönsson | pontus@motostar.se | 0416-17575

Om oss

Motostar startades sin verksamhet i Sjöbo 2006, med inriktning Motocross & Enduro. Idén vad att samla allt för åkning under ett och samma tak med ett utbud för både elitförare och motionsåkare. 2009 lanserade vi vår e-handel med ett gigantiskt utbud från de starkaste leverantörerna.


2010 öppnade vi butik / verkstad i helt nybyggda lokaler med en komplett utrustad verkstad med kunnig personal för att sköta service & reparationsarbeten. Vi jobbar med samtliga stora leverantörer, och har ett välfyllt lager med utrustning, reservdelar/tillbehör till alla Japanska motorcyklar samt Husqvarna & KTM.


2015 öppnade vi även upp en helt ny landsvägsavdelning med allt från nya och begagnade motorcyklar till allt vad man kan önska sig i form av utrustning och reservdelar.

Våren 2022 öppnade vi dörrarna till vår helt nya butik på Sjöbo väst handelsområde.

Vi är auktoriserad återförsäljare för Suzuki, Honda, Kawasaki, Husqvarna och Yamaha på cross/enduro och auktoriserad återförsäljare för Husqvarna och Yamaha på landsväg.


Tillagd i varukorgen